Idea závodu

Dovolte nám úvodem vysvětlit, co nás k pořádání Soběšické Muldy vede a co Vás tedy vlastně na Lesné vždy jednu říjnovou neděli čeká.

Původně vznikla „Mulda“ jako jedinečný závod pro veřejnost v Brně a širokém okolí. Skutečně, v dobách našich začátků konkurenční závody víceméně neexistovaly a protože nám připadalo, že je to velká škoda, vrhli jsme se do do té doby pro nás naprosto neznámé oblasti a chybějící závod jsme uspořádali. Mulda se proto tehdy stala jedinou příležitostí pro sportovně naladěné bikery, zkusit si zajet zabezpečenou technickou trať na čas.

Od té doby se sice situace dramaticky změnila, závodů přibývá jako hub po dešti, ale paradoxně se konkurencí pro Muldu nestávají. Jedná se totiž převážně o náročněji pojaté závody, zhusta bikemaratóny, na které si bežný netrénovaný biker netroufne. Zatímco „Mulda“ vždy byla a je určena právě těmto netrénovaným příchozím, kterým má ukázat krásu pohybu na horském kole v terénu. V této souvislosti je třeba se nenechat odradit i účastí „profíků“ z několika závodních týmů, kteří se na Muldě vždy objeví a jimž účast nelze upírat, právě proto, že se jedná o závod otevřený pro kohokoliv (více o této problematice v našem diskusním fóru).

Zatímto tedy boj o vítězství je výsadou několika opravdových závodníků, amatéři, pro něž je Mulda určena, mohou bojovat jak mezi sebou, se svými kamarády a známými, tak sami se sebou (a to jak se svým strachem a únavou, tak díky neměnné trati i se svým starším časem :). Případně zajímavostí může být souboj s časem olympijské medailistky Kateřiny Neumannové, která na téměř totožné trati Gambrinus MTB Cupu v r.1996 dosáhla času 1:30:22.

Všechny prováděné změny mají za úkol posílit tento amatérský duch a přitáhnout k „bikování“ co nejširší veřejnost včetně žen, kterých je trvalý nedostatek. Zavedení kategorie rodinných týmů je jednou z nich, z dalších možno jmenovat losování věcných cen mezi všechny závodníky místo odměňování vítězů a přidání souvisejícího závodu Muldička pro nejmenší závodníky.

V neposlední řadě má „Mulda“ umožnit lidem, kteří doposud jezdili na horském kole spíše po silnici než v terénu, aby si na vlastní kůži zkusili, co všechno se dá na MTB v terénu projet, přestali riskovat své životy na nebezpečných silnicích s hustým automobilovým provozem a bezohlednými řidiči a začali jezdit tam, kam horské kolo patří - v terénu, po lesních a polních cestách… Stejně tak se pomocí pravidel závodu pokouší motivovat cyklisty k pravidelnému používání bezpečnostní přilby.

K dokreslení atmosféry patří i možnost pohodového setkání s množstvím podobně „postižených“ cyklistů. Díky svému podzimnímu termínu na závěr sezóny, velkému počtu účastníků a pohodové atmosféře s příjemných počasím, kvalitním občerstvením i ozvučením, se „Mulda“ stala i neoficiálním ukončením sezóny.

idea.txt · Poslední úprava: 15.06.2013 20:20 autor: Jan Hradil
Driven by DokuWiki
(c) Defekt, o.s., 1997-2020
Přihlásit se