Slovenskem na MTB (8.6. - 19.6.00)
Zdeněk Bartoš

Podrobnější informace dodám časem, zatím si jen představujete, že jste přímo na těch horách.

Kopie části mého mailu z Thu, 24 Aug 2000 09:11:13:
Uvedu tedy to co jsem jel letos a co váže ke zde umístěným fotkám :
1, Tradicne dle mne nejlepsi XC MTB trasu v CR a SR, coz je hreben Javorniku od Kohutky do Cadce se zapadnim traverzem Chotarneho vrchu (tedy ne pres vrchol Chotarneho vrchu - dle mne nesjizdne stoupani a ne pres Husarik - tam neni na konci takovy skvely off-road sjezd).
2, Z krizovatky znacenych tur. cest u Tatranskych Matlairu na chatu pri Zelenom plese a zpet (tohle obsahuje asi 2x2,5 km trialoveho useku po balvanech velikosti 10-30 cm (nic pro nas XC - nahoru jsem si musel 5 x slapnout na zem, dolu vsak bez doteku), ale dvakrat za rok se to da prezit a zbytek je parada.... Opet kritika SCK: v pruvodci se pise, ze tato trasa patri mezi tezke (Expert), ale ani slovo o tom, ze je tam takovy neprijemny trialovy usek.....
3, Z krizovatky znacenych tur. cest u Maluzine do Svidovskeho sedla a sjezd do Liptovskeho Jana. Opet kritika SCK a jeho textu v pruvodci: trasa vede zpocatku po zlute tur. znacce, ale ani z textu ani z mapy neni zrejme, ze trasa znacku v jednom miste opousti a vede pak dale az do sedla uz bez znacky, stale po lesni makadamove ceste......
4, Od Bobrovecke vapenice po Tatranske magistrale (cervena znacka, na loukach muze byt clovek na pochybach kam dale) do usti Ziarske doliny a dolinou k Ziarske chate (bohuzel asfalt, ale pekne strme asi 5,5 km do kopce - hecovali jsme se, takze jsem to mel za cca 25 minut) a zpet k pocatku doliny. Loni jsem jel obracene logicke pokracovani teto vyse uvedene trasy od kempu v Rackove doline do usti Ziarske doliny a opet musim kritizovat SCK za neuvedeni cca 2 km trialoveho useku (uzka stezka a mnozstvi klouzavych korenu, byl jsem nucen dost tlacit) v pruvodci (trasa ale spravne oznacena jako Expert).
5, Od Pocuvadlianskeho jazera po asfaltce pres Bansku Stiavnicu nad mesto a po loukach doprava az na Kalvariu (nadherny vyhled). Stejne po loukach zpet na silnici a pres Hodrusu-Hamre cca 20 km sjezd (po temer puste silnici) k Hronu do Zarnovice.


Nízké Tatry - Část stezky po žluté značce do Snilovského sedla ( m n.m.) vzala voda, takže jsme museli v tomto úseku kola nosit a tlačit.


Nízké Tatry - Na louce těsně pod Snilovským sedlem už byla stezka tak zarostlá, že i nejzdatnější z nás kola (nejblíže je vidět titanový Litespeed) s vyčerpaným výrazem ve tváři tlačili.


Nízké Tatry - Jamis Dakar na louce těsně před Snilovským sedlem (m n.m.). Povšimněte si též ponožkou obalené 1,5 l PET láhve, umístěné ve speciálním držáku, který zabraňuje vypadnutí láhve i v obtížných sjezdech.


Nízké Tatry - Snilovské sedlo ( m n.m.). V pozadí skalnatý vrch Ohniště ( m n.m.), kde se nachází zajímavé velké skalní okno.


Vysoké Tatry - Ukázka značení začátku oficiální stezky pro MTB ve Vysokých Tatrách. Na dalších místech této konkrétní stezky vedoucí k chatě pri Zelenom plese značení již nebylo. Mechanik výpravy Erez si vezl veškeré potřebné (a dost těžké) nářadí ve velké brašně na řídítkách svého kola Gary Fischer Paragon.


Vysoké Tatry - Cannondale Super V na "mostě přes rozbouřenou vodu" během výjezdu na chatu pri Zelenom plese ( m n.m.).


Vysoké Tatry - Klein Mantra během stoupání k chatě pri Zelenom plese ( m n.m.). ( m n.m.)


Vysoké Tatry - Pohled na jeden z přijatelně sjízdných úseků kamenitého chodníku k chatě pri Zelenom plese ( m n.m.).


Vysoké Tatry - Mlha a sníh nad Zeleným plesem ( m n.m.) nevěští nic dobrého. Naštěstí je možné se na chatě zahřát a výborně (ale poměrně draze) najíst.


Západní Tatry - Přejezd jednoho z několika potoků při cestě po červené značce z Jalovce do Žiarskej doliny.


Západní Tatry - Na cestě z Jalovce do Žiarskej doliny. Začíná jemně pršet, je třeba obléci nepropo bundy. Pokud by padla mlha, člověk by mohl na loukách kde není žádné značení i zabloudit....


Západní Tatry - Zbytek sněhu z laviny, který se nacházel asi jen 100 metrů nad Žiarskou chatou ( m n.m.), byl přístupný jen po rozbitém mostě.


Javorníky - Plně naložený hliníkový tandem Cannondale (hmotnost kola cca 18 kg) s odpruženým představcem Softride absolvoval bez problémů všechny trasy a jeho schopnosti a výdrž byly pro mne během této akce největším překvapením.


Javorníky - U památníku padlým na Stratenci (1055 m n.m.) jsem se nechal vyfotit s majitelkou dalších výrobků z dílny AMP Research (zleva moje brzda D1 a vidle F3 XC, její vidle F4 BLT a rám B4). V pozadí beskydský hřeben (vrch Smrk vpravo).


Javorníky - Sjezd z vrchu Čemerka (1052 m n.m.) končí v krásném loučnatém sedle (890 m n.m.) poblíž domků osady Gregušovci.


Štiavnické vrchy - Pohled na Sitno (10xx m n.m.), nejvyšší vrchol pohoří.


Štiavnické vrchy - Pohled z Kalvárie na Banskou Štiavnicu obklopenou horami.


Štiavnické vrchy - Hřebenem z Kalvárie do Banské Štiavnice ke státní silnici.


Štiavnické vrchy - Pohled z hřebene mezi Banskou Štiavnicí a Kalvárií na severovýchod a na Specialized M4 a Cannodale Super V.


Štiavnické vrchy - Pohled z hřebene mezi Banskou Štiavnicí a Kalvárií na sever. V pozadí Kremnické pohoří.


Připomínky k této stránce pošlete na adresu: zdbartos@seznam.cz


[ Domovská stránka Z. Bartoše / MTB stránky Z. Bartoše ]


Jste návštěvníkem této WWW stránky

od data uvedeného na počitadle mé Home Page.